Diş Teli – Ortodonti

Diş teli tedavisi ortodonti nasıl yapılır

Diş Teli (Ortodonti)

Diş teli genel olarak dişlerin yapısında olan çarpıklığı, yamukluğu gidermek ve iskeletsel olarak sorunların tedavisinde ve bu bozuklukların giderilmesi amacıyla kullanılan ve halk arasında verilen bir ifadedir. Tedavi sırasında kullanılmakta olan pek çok alet ve yöntemlerle birlikte akla il gelen yöntem de diş teli tedavisidir. Diş teli braketler, küçük kare biçiminde olan metal parçalardan oluşmaktadır. Bu metal parçalar yani diş teli diş üzerine yerleştirilerek yapılmaktadır. Metal parçalardan oluşan diş teli yani braketlerin içindeki oluklardan da ark teli geçmektedir. Dolayısı ile de dişlerin düzelmesi için uygulanacak olan kuvvet de ark telleri ile sağlanmakta ve braketler aracılığı ile de düzelme sağlanmaktadır.

Ortodontistler tarafından yapılan diş teli tedavisi dişlerdeki şekil bozukluklarını düzeltmek için kullanılan bir yöntemdir. Ortodonti kelimesi Yunancadan gelen ortho (düzgün) ve odons (diş) sözcüklerinden oluşmuştur. Çeşitli türleri olan diş teli tedavisi için şeffaf diş teli ya da görünmeyen diş teli alternatifleri de bulunmaktadır. Uygulanacak olan diş teli tedavisi görsellik bakımından da önemsendiği için yaşa göre de değişiklik göstermektedir.

Diş Teli Tedavisi

Ortodonti bilim dalında gün geçtikçe yenilenen ve değişen yöntemlerine yenisini katmakla birlikte en popüler olanı diş teli tedavisi ile dişlerin daha estetik görünmesi için uygulanan en iyi yöntemlerden biridir. Diş teli tedavisi hemen hemen her yaş için uygulanabilmektedir. Özellikle estetik kaygının en hat safhaya ulaştığı kişilerde diş teli tedavisi istemekle beraber çekingen yaklaşan da epey fazladır. Belli bir yaştan sora geç kalındığı düşünülmektedir. Ancak bu düşünce çok yanlıştır. Erken müdahale edilen diş teli tedavisi için çok hızlı cevap alınabilmekte ve dişler hızlıca düzelme gösterebilmektedir. Erişkinler için yapılacak olan diş teli tedavisi çocuklara göre çok yavaş cevap verse de diş teli tedavi sonrasında şekil bozuklukların giderilmesinde oldukça etkili bir yöntemdir. Bilinmesi gereken önemli bir nokta hasta hangi yaşta olursa olsun sağlıklı bir dişeti ve kemiklere sahip olan her bireyde diş teli uygulamaları yapılabilmektedir. Yalnızca gerektiği durumlarda ortodonti cerrahi müdahalesi gerekebilmektedir.