Protez Diş

Protes diş bakımı ve çeşitleri

Protez Diş Nedir?

Bütün veya bir kısmı çekilmiş dişlerin, ya da diş eti hastalıklarından dolayı kaybedilmiş dişlerin yerine kullanılan cihazlardır. Porselen veya akrilikten üretilir. Protez dişlerden önce ana dişleri korumak daha önemlidir. Çene kemiğinde ve dişlerinde zayıflık, kaza ve yaş ilerlemesi durumda kaybedilen dişler protez diş ile yerine getirilebilir. Ağzında diş bulunmayan bireyler için muayene ve ön tetkikten sonra başvuracakları bölüm ‘Prostodonti’ dalıdır.

Protez Diş Çeşitleri Ve Bakımı

İmplant dişler, sabit protez, hareketli protez ve çene-yüz olmak üzere 4 adet protez diş çeşitleri vardır. Dişlerin işlevi ve ağız içindeki dişlere göre belirlenen protez, çiğneme performansını ve diş eksikliklerin giderilmesine yardımcı olur. İmplant protezleri, canlı dokular içine yerleştiren ve işlevsellik kazandırıcı bir maddedir. Dişsiz bölgeye dişin yapısına ve şekline uygun cansız maddenin yerleştirilmesi şeklinde uygulanır. Halk arasında ‘vidali diş’ olarak bilinir. Ancak son zamanlarda yaygın ve diş kayıplarında en etkili yöntemdir. 2 kısımdan oluşur. İlk kısım ana diş yerine geçen metal kök kısmıdır. İkinci kısım ise metal kökü kaplayan diş şeklinde görünecek kısımdır. Seramik ve porselen olabilir. Çene yapısının uygunluğu ve kullanılacak maddelerin kalitesine göre fiyat değişmektedir. Çene-yüz protezleri, bireyin çenedeki eksiklerini tamamlamak için kullanılan yöntemdir. Hastalık ve kaza durumlarında tercih edilmektedir. Kaza anında veya doğuştan gelen fiziksel görüntü deformasyonları düzeltmek, bunun sonucunda oluşan çiğneme zorluklarını gidermek amacıyla kullanılır. Sabit protezler ise ağızdaki ana dişler üzerine işlem uygulanarak diş eksikliklerini tamamlama yöntemidir. Bu nedenle ana dişin işleme uygun olması gerekir. Dişin kökü sağlam ve uzun olmalıdır. Birden fazla diş için bu yöntem uygulanacaksa sağ ve sol tarafta dayanıklı dişlerin bulunması şarttır. İki diş arasında dişsiz bölge varsa köprü uygulanır ve sabit protez tekniğine zemin hazırlanır. Sabit protezler, tek veya birden fazla diş eksikliği ve yan taraflarda diş eksikliği bulunan hastalara uygulanır.

Protez Diş Fiyatları:   Yapılan işleme göre protez diş fiyatları değişmektedir. Diş hekimi, yapılacak tedavi ve işlemler, kullanılan maddelerin kalitesi ve hastaneye göre farklılık gösterir. Yapılacak işlemlerin fiyatları hekim tarafından belirlenir.