Lamine (Yaprak) Kaplama

lamine porselen yaprak diş kaplama yöntemi

Lamine Diş

Ana dişlerin ön kısmının hafif aşındırılması sonucu ince bir porselen tabakasının dişe yapıştırılması ile yapılan diş kaplama işlemidir. Diğer adı yaprak porselendir. Diş dokusuna fazla zarar vermediği için estetik bir görünüm sağlar. Diş yapısının rengi ve şeklinden şikayetçi bireyler lamine diş tedavisini tercih edebilir. Zirkonyum ve E.max materyalleri kullanılır.

Lamine Diş Kaplama'nın Avantajları

Porselen yüzeyinin pürüzsüzlüğü sayesinde sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan diş lekelerini ve diş taşlarının oluşumunu en aza indirir. Yaprak porselen genellikle 3 seansta yapılır. Kaza sonucu oluşmuş diş deformasyonları, diş lekeleri, diş beyazlatma, diş arasındaki açıklık ve doğuştan gelen çarpık dişler için uygulanır. Bu şikayetlere sahip her yaş grubundan bireyler işlemi yaptırabilir. Ancak diş eti hastalığı bulunan bireyler tedaviyi tamamladıktan sonra yaptırabilir. Bu işlemin yapılabilmesi için dişte ufak bir yuva açılması yeterlidir. Tedavi süresi kısadır. Işık geçirgenliği sayesinde doğal dişten farkı yoktur. Doğal bir görüntü sağlar. Hasta diş rengini belirleyebilir. Ancak doğal dişlerden çok açık veya çok koyu bir renk tercihi doğallıktan uzaklaştırır.

Lamine diş kaplama ile dişler estetik bir görünümü kavuşur. Lamine dişler uzun süre kullanılabilir. Ancak dişlerin ömrünü uzatmak için bazı faktörlere dikkat etmek gerekir. Diş fırçalarken dairesel hareketlerle fırçalanmalıdır. Ağız gargarası ihmal edilmemelidir. Eğer uyurken diş sıkma gibi durumlar yaşanıyorsa uyurken gece plağı takılmalıdır. Tırnak yeme alışkanlığından vazgeçilmelidir. Düzenli kontroller ihmal edilmediği taktirde uzun yıllar kullanılır.

Lamine Diş Kaplamanın DezavantajlarıSert yiyeceklerin dil ile kırılmaması gerekir. Uyurken diş sıkma veya gıcırdatma gibi sorunlar varsa tedavi başlamadan önce hekime mutlaka söylenmesi gerekir. Dişler yapıştırıldıktan sonra çok soğuk ve çok sıcak içecekler tüketilmemesi önerilir.


Tedavi Süreci: 

Hastadan ölçü alınmakla başlanır. İkinci seansta diş kesimi yapılır ve 2 saat sürmektedir. Lokal anestezi ile diş altına aşındırma yapılır. Dişlerin hazırlanması diş sayısına olmakla birlikte 1 haftaya kadar sürebilir. Porselen lamineteler yapıştırılmadan önce diş üzerine koyularak renk uyuma bakılır. Uygunluğunda özel bir yapıştırıcı ile dişler yapıştırılır. Bu işlem 2 saat sürer. Lamine diş fiyatları hekimin belirlediği fiyatlara göre değişkenlik gösterir.