Eksik Dişin Yerine Köprü mü yoksa İmplant mı yapılmalı
05 Eyl 2018

Eksik Dişin Yerine Köprü mü İmplant mı?

Normalde dişler oldukça sağlam bir yapıya sahip olsalar da ilerleyen zaman ve yapılan yanlışlıklar ile beraber dişlerde sorunlar kendini göstermeye başlar. İlk zamanlarda bu sorunları çok fazla önemsemeyen insanlar, ilerleyen zaman ile beraber ortaya çıkacak olan olumsuz sonuçlar ile beraber dişlerinde oluşan olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Dişlerde var olabilecek en kötü sonuçlardan bir tanesi, çekilme ya da dökülme. Çünkü ortaya çıkan diş eksikliği sadece olumsuz bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olmuyor. Bununla beraber yeme içme ve konuşma konusunda da kötü sonuçlar kendini gösterebiliyor. Şimdilerde ise insanların büyük bir kısmı eksik dişlerinin yerine köprü mü yoksa implant mı yaptırmaları gerektiğine tam olarak karar veremiyorlar.

Her ne kadar bu konuda köprü ile alakalı bilgiler ve kullanım implanta oranla çok daha eskilere dayanıyor olsa da günümüzün gelişen dünyasında artık isteyen herkes kendi isteklerini çok daha iyi bir şekilde karşılayacağına inandıkları tarzdaki tedavileri inceleyerek bunların arasından seçimlerini çok rahat bir şekilde yapabiliyorlar. Fakat konu ile alakalı yeterli oranlarda bilgi sahibi olmayan birçok kişi, ne kadar istemiş olurlarsa olsunlar fark etmez onların ağız yapılarına en uygun olacağına inandıkları tarzdaki diş çalışmalarını yaptıramıyor. Bu tarz olumsuzluklar ile karşılaşmak istemeyen kişilerin ise mutlaka gerekli olan araştırmaları yapması ve en iyi sonuçları elde etmek adına mutlaka konusunda deneyimli olan doktorlar ile iletişime geçilmesi gerekiyor.

Günümüzde pek çok kişi eksik olan dişlerinin yerine köprü tedavisi yaptırmaktansa implant yaptırmayı tercih edebiliyorlar. Doktorların büyük bir kısmı tek diş eksikliğinden tam diş eksikliğine kadarki tüm durumlarda implant tedavisini uygulayabiliyor olsa da sonuçların başarılı olması adına dikkat edilmesi ve üzerinde durulması gereken pek çok farklı konu bulunuyor. Çünkü aksi bir durumda oldukça kolay bir şekilde yapılabileceği söyle söylenilen implant tedavisi sonrasında çene yapısında düzeltilmesi oldukça zor olacak tarzda sorunlar kendini gösterecektir. İmplant ile köprü tedavisi arasındaki en önemli farklardan bir tanesi, kullanım süreleridir. Köprü, ayak olarak kullanılan dişlerin çürümesi gibi farklı nedenlerden ötürü 10 15 yıl sonra değiştirilmesi gereken bir uygulama olabilirken implantlar doğru şekilde kullanıldığı takdirde ömür boyu sorunsuzca kullanılabilir.

Birçok kişi köprü uygulamasının implanta göre çok daha ucuz olmasından ötürü bu uygulamayı tercih edebiliyor. Lakin uzun süreler için fiyat performans araştırması yapıldığı zaman implantın çok daha etkili sonuçları beraberinde getirmiş olduğu da bilinen bir gerçektir. Lakin yan kısımdaki dişlerde sorun varsa, restorasyon, kırık ya da geniş dolgular bulunuyorsa ve bunların kaplanması sonrasında ortaya çok daha sağlıklı bir diş görünümü ortaya çıkmış olacaktır. Özellikle son dönemlere bakıldığı zaman birçok doktor dişleri tam anlamıyla incelemeden implant tedavisini yapmak istiyor.

Çene sorunları başta olmak üzere ağız yapısında var olan değişikliklerin net olarak belirlenmemesi sonrasında gerçekleştirilecek implant tedavisi sonrasında birbirinden farklı sorunlar ortaya çıkabilir. Sağlıklı bir ağız ve diş yapısına sahip olmak isteyen kişiler ise mutlaka ilk önce konusunda deneyimli doktorlar ile iletişime geçilmelidir. Doktor öncelikli olarak çene ve eksik dişin bulunduğu yeri dikkatli bir şekilde inceleyecektir. Bu inceleme esnasında ise hasta neler istediğini net olarak belli etmelidir. Özellikle de maddi konularda implant gibi bir tedaviyi yaptıramayacak olan kişiler, köprü tedavisi ile beraber istedikleri sonuçlara erişecek, eksik dişler tamamlanarak oldukça etkileyici ve güzel bir ağız yapısına sahip olacaktır.

Leave a Comment