Kanal Tedavisi (Endodonti)

kanal tedavisi nasıl yapılır

Kanal Tedavisi (Endodonti)

Dişin sağlıklı yapısında meydana gelen sorunların ardından pek çok kişi direkt olarak dişini çektirmek isteyebiliyor. Doktorlar ve gelişen tıp dünyası ise bu konuda artık insanların karşılarına pek çok farklı tedavi yöntemini çıkartıyor. Kanal tedavisi (endodonti) ise en fazla bilinen diş tedavi türleri içerisinde kendine yer bulmakta. Dişin merkezinde yer alan diş özü yani pulpanın çıkartılması olarak da tanımlanan bu tedavi ile beraber ölmüş olan pulpadan kalacak olan boşluk temizlenecek, şekillendirilecek ve yeniden doldurulacaktır. Bu işlem ile beraber ise kök kanalı kapatılmış olacaktır. Yapılmakta olan kanal tedavisi ile beraber geçmiş dönemlerde zarar gören ya da hastalanmış olan dişler direkt şekilde çekilirken şimdilerde ise kaybedilebileceği düşünülen dişler dahi oldukça kolay şekilde kurtarılabilecektir.

 

Genel itibari ile pulpada hasar oluşmasındaki en büyük etkenlerin başında derin çürükler geliyor. Bununla beraber çatlak dişler ve yakın ya da geçmiş zamanda dişe ciddi darbe alma sonrasında dişte hasar oluşması sonrasında pulpa zarar görecektir. Pulpanın enfeksiyon kapması ya da ölmesi durumunda tedavi yapılmazsa, dişin kök kısmında çene kemiğinin içerisinde abse oluşturacak tarzda irin birikir ve bu irin dişi çevreleyen kemiği yok edebilir. Böylesi kötü sonuçlar ile karşılaşmak istemeyenler ise kanal tedavisi (endodonti) ile beraber oldukça etkili şekilde gerekli olan tedaviyi yaptırmış olacaktır.

Birçok kişi kanal tedavisi (endodonti) çalışmalarından korkmaktadır. Fakat günümüz teknolojisi ile beraber bu işlem istenildiği şekilde sonuçlanmış olur. Yapılacak olan kanal tedavisi duruma bağlı olarak birden fazla seans gerektirebilecektir. İlk aşamada ön dişin arka kısmında ya da azı ya da küçük azı dişlerin kuronunda delik açılacaktır. Hastalıklı pulpanın çıkartılmasından sonra pulpanın boşluğu ve kök kanalları temizlenecek, genişletilecek ve kanal dolgusu içi şekillendirilecektir. Birden çok seans gerekiyorsa, seansların arasına dişi korumak adına geçici dolgu yapılabilir. Ardından geçici dolgu çıkartılacak ve buraya kalıcı dolgu yapılacaktır. Pulpanın boşluğu dikkatlice dolduruldukta sonra diş tekrardan doğal görünüme ulaştırılacaktır. Gerçekleştirilecek kanal tedavisi eğer ki doğru şekilde dişler bakılırsa, ömür boyunca kullanılabilir.

Kanal Tedavisi Neden Yapılır?
Kanal Tedavisinin Aşamaları Nelerdir?
Kanal Tedavisinin Süresi Ne Kadardır?
Kanal Tedavisi Yapılan Dişin Ömrü Ne Kadardır?