Porselen Diş Kaplama

Porselen diş kaplama yapım aşamaları

Porselen Diş Kaplama

Dişlerinde farklı sebeplerden ötürü sorunlar gelen insanların büyük bir kısmı, bu durumların önüne geçmek ve güzel bir görüntüye ulaşmak adına kaplamaları araştırmaya başlıyor. Çok fazla tercih edilen bu uygulama içerisinde pek çok farklı kaplama çeşidi bulunmakta. Kaybedilen dişler ya da oluşan estetik bozuklukların giderilmesi, konuşma, çiğneme fonksiyonlarının gerçekleştirilmesi adına yapılmakta olan kaplamalar; doktorlar tarafından ağız içerisinde yer ala çürükler dolgu ile kurtarılamayacak hale geldiği zaman tercih edilmektedir. Çünkü özellikle de porselen diş kaplama ile beraber sağlam olan ana dişi kurtarmak mümkün olacaktır. Gerçekleştirilecek olan bu uygulama ile beraber kişilerin dişleri yalnızca yüz ile uyumlu hale gelmemiş oluyor, bununla beraber doğal dişlere en yakın tarzdaki konuşma ve çiğneme işlevi de yerine getirilmiş oluyor.

 

Başta herhangi bir sebepten ötürü dişlerini ya da dişini kaybetmiş olan kişiler olmak üzere, ortodonti tedavisi görmeyi istemeyen ve 18 yaşından büyük olan herkes, porselen diş kaplama ile beraber isteklerini en iyi şekilde yerine getirmiş olacaktır. Gerçekleştirilecek olan porselen diş kaplama çalışması kendi içerisinde farklı kategorilere ayrılmaktadır. Bundan dolayı insanların mutlaka dikkatlice araştırmalarını yaparak buna göre en iyi tedaviyi yaptırmaları gerekmektedir. Metal destekli porselen diş kaplamalarda porselenin alt kısmına metal alaşım koyulur. Zirkonyum destekli porselen kaplamanın alt yapısında ise metal yerine yine beyaz renkte olan zirkonyum alaşım kullanılacaktır.

Bunların yanı sıra isteyenler full porselen diş kaplama yaptırarak ağızlarında istemiş oldukları görüntüyü kolaylıkla ortaya koymuş olurlar. Yapılacak olan inceleme esnasında doktor gerekli olan tetkikleri yapacak ve böylece ağız yapısının bu kaplamaya uygun olup olmadığı belirlenmiş olacaktır. Sonrasında ise ağızdan çok dikkatli bir şekilde ölçüler alınacaktır. Ardından ise laboratuar ortamında üretilecek olan protezler ağza yerleştirilerek üzerinde eğer gerek görülüyorsa düzenlemeler yapılır. Ardından da porselen kaplamalar kullanıma hazır olacaktır. Kullanım ömrü oldukça uzun olan porselen dişler, yapıldıktan sonra eğer ki dikkatli bir şekilde korunursa yalnızca görünüş bakımından değil aynı zamanda işlevsellik anlamında da insanlara istediklerini en iyi şekilde vermiş olacaktır.

Porselen Diş Kaplama Hakkında
Diş Protezinin Amacı Nedir ve Kimlere Yapılabilir?
Diş Porselen Kaplama Çeşitleri
Porselen Kaplama Olan Dişlerin Bakımı Nasıl Yapılır?
Porselen Diş Kaplamasının Kullanım Ömrü