Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum diş kaplama tedavisi

Zirkonyum Diş

Son yıllarda değişen gelişen teknolojiyle beraber her sektörde ihtiyaçlara yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Be değişim ve gelişim diş sektöründe de görülmekte ve zirkonyum kaplama olarak bilinen porselen bir kaplama şeklidir. Son yıllarda oldukça fazla artış gösteren sosyal yaşamla birlikte birçok aktivitelere de dahil olmak estetik anlamda ihtiyaçların da doğmasına yol açmaktadır. Dolayısı ile de düzgün, temiz ve sağlıklı bir diş görüntüsüne de büyük önem verilmektedir. Zirkonyum diş genel olarak iki şekilde uygulanmaktadır. Bu uygulama porselen şeklinde metal  destekli veya metal desteksiz şeklinde yapılmaktadır.

Zirkonyum kaplama ihtiyacı genel olarak kişilerin gülüşü, konuşması sırasında dişlerin çok daha estetik görünmesi isteğinden kaynaklanmaktadır. Bu ihtiyaçlara duyarsız kalmayan diş hekimleri oldukça doğal, düzgün ve temiz bir görünüm veren zirkonyum diş kaplama yöntemlerini sıklıkla hastalarına uygulamaktadır. Ancak zirkonyum diş ile bilinmesi gereken önemli bir detay ise diş yapımında kullanılmakta olan beyaz renkte bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır. Zirkonyum seramiği formu verilmek için özel fırınlarda işlenilerek kullanılmaktadır. Ayrıca önemli diğer bir detay ise zirkonyum diş kaplama porselen kaplamalarda kullanılan iki yöntem metal destekli ve metal desteksiz kaplamalardan metal desteksiz kaplamalar doğal bir görünüme sahip olduğu için daha çok tercih edilmektedir.

Zirkonyum Dişlerin Diğer Malzemelere Göre Avantajları

Zirkonyum kaplama ışık geçirgenliği bakımından metal kaplamalarla karşılaştırıldığında diş etinde herhangi bir koyulaşmaya ve ileri zamanlarda da zirkonyum dişte oluşabilecek siyah renklerin oluşma riski yok denecek kadar azdır. Zirkonyum diş alt yapılı bir porselen olması nedeni ile diş etleriyle çok daha uyumlu olan, dişlerin çok daha sağlıklı görünmesine yardımcı olan bir yöntemdir. Dolayısı ile de zirkonyum diş tercihi diğer farklı metal alaşımlardan çok daha dayanıklı olma özelliğinin yanında sıcaklığa karşı da oldukça direnç gösteren bir yöntemdir. Yani farklı porselen kaplamalara kıyasla zirkonyum diş ısıyı çok daha az ilettiklerinden sıcak ya da soğuk durumlara karşı herhangi bir hassasiyet oluşturmamaktadır.

Zirkonyum diş kaplama yöntemi tüm hastalarda ön ve arka dişler için rahatça kullanılabilen bir yöntem olmakla birlikte dokuların dostu olarak da bilinmektedir. Zirkonyum diş kaplama metallere karşı alerjisi olan kişilerin çok rahatça da kullanabilecekleri bir yöntemdir.

Zirkonyum Kaplama
Zirkonyum Kaplama Kimlere Yapılır?
Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?
Zirkonyum Kaplama Tat Değişikliğine Ve Kokuya Neden Olur Mu?
Zinkonyum Kaplamanın Kullanım Süresi Ne Kadardır?
Zirkonyum Kaplamanın Faydaları Nelerdir?
Zirkonyum Kaplamanın Dezavantajları Var Mıdır?

Bu bölümde zirkonyum diş kaplama yaptıran hastalarımızın tedavi öncesi ve sonrası fotoğraflarını inceyebilirsiniz.