Gülüş Estetiği

Gülüş estetiği ve tasarımı yapılan klinik

Gülüş Estetiği

Son yıllarda, her alanda olduğu gibi diş hekimliği alanında da yeni teknolojik gelişmeler olmaktadır. Bu gelişmelerden birisi, gülüş estetiği veya gülüş tasarımı olarak adlandırılan estetik operasyon biçimidir. Bu uygulama, Hollywood gülüşü olarak da ifade edilmektedir. Hollywood starlarının, o mükemmel gülüşüne ve bembeyaz dişlerine sahip olmak için gülüş estetiği kesin çözüm gibi görünüyor.

Gülüş Estetiği Nedir? Avantajları Nelerdir?

Gülüş estetiği, estetik diş hekimliği uygulamalarından biridir. Güzel ve etkileyici bir gülüşe sahip olmak, herkesin isteğidir. Ancak, birçok insan, ağız ve diş yapısındaki estetik kaygılardan ve bazı bozukluklardan dolayı istedikleri gibi rahatça gülümseyemez. Bu tip sorunlar, gülüş estetiği sayesinde, artık çözülemez nitelikte değil. Düzgün bir dudak, diş ve damak yapısına ve bunun sonucu olarak güzel bir gülüşe sahip olabilmek için, gülüş estetiği yapan bir doktora gitmek yeterli olacaktır.

Son dönemlerde güçlü yapıştırma tekniklerinin gelişmesiyle; porselen lamineler, zirkonyum ve empress porselenler, iyi bir gülüş estetiği için sıkça kullanılır duruma gelmiştir. Bu yöntemlerin uygulanma sürelerinde de, dikkate değer bir azalma gözlemlenmektedir. İnsanlar yoğun çalışma temposunda bile, bu tip tedavileri yaptırabilmek için yeterli zamanı ayırabilmektedir.

Son zamanlarda bu konuda ortaya çıkan bir yenilik de gülüş provası yapılabilmesidir. Bu sayede hastanın, tedavi sonrasında nasıl bir gülüşe sahip olacağı, özel mumlar ve kompozit malzeme uygulanması gibi çeşitli tekniklerle öncesinde prova edilmektedir. Yani hasta için, tedavi sonrasında ummadığı bir sonuçla karşılaşma ihtimali ortadan kalkmış olmaktadır.

Gülüş Estetiğinde Hangi Unsurlara Dikkat Edilmelidir? Estetiği yapmadan önce, gözetilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Bunlar; Yaş, cinsiyet, yüz tipi, saçın uzunluğu veya kısalığı, kişinin sosyal konumu gibi unsurlardır. Belirtilen unsurlar dikkate alınmadan estetik yapılması mümkün olmamaktadır çünkü bu istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Hasta, bahsi geçen tüm bu unsurların bütününe uygun bir tasarım için, doktorun deneyimlerine güvenmelidir.


Gülüş Estetiğinde Hangi Yöntemler Uygulanmaktadır?

Gülüş estetiği yapılırken, kişinin ağız ve diş yapısına göre doktorun uygun gördüğü aşağıdaki yöntemlerden birisi veya birkaçı uygulanabilir;

– Diş Beyazlatma
– Diş Boyu Uzatılması
– Fasiyal Analiz
– Lamine Porselenler
– Zirkonyum Porselenler
– Dental İmplantlar
– Empress Kronlar