Hollywood Smile

Gülüş Tasarımı (Hollywood Smile)çeşitli nedenlerle estetik özelliklerini kaybetmiş diş ve diş etlerine doğal ve estetik görünümlerini kazandırmak için uygulanan bir tedavidir. Tedaviye başlamadan önce hastanın yüz şekli, ağız yapısı, diş ve diş eti yapısı incelenir ve muayene sonuçları dikkate alınarak en doğal görünüm oluşturulur. 

Günlük hayatta kurduğumuz ilişkilerde karşımızdakilerin dikkatini en çok çeken bölge yüzümüz, ağzımız ve gülüşümüzdür. Hollywood yıldızlarının gülüşüne sahip olmanızı sağlamayı hedefleyen, Hollywood Smile adı verilen estetik gülüş tasarımıyla ahenkli ve beyaz bir gülümsemeye kavuşmak mümkün.

 

Hollywood gülüş tasarımıyla, kişinin mevcut diş yapısının porselen kaplama ile düzeltilmesi, diş eti estetiği uygulamalarıyla diş etleri ve diş arasındaki uyumsuzluğun giderilmesi sonucu sağlıklı ve beyaz bir gülümseme hedeflenir.

 

  Get Free Quote
   Get Free Quote
   Have A Shining Smile With The
   Hollywood Smile

   Smile Design (Hollywood Smile) is a treatment used to give teeth and gums that have lost their aesthetic appeal for a variety of causes their natural and aesthetic appearance. Before beginning treatment, the patient’s face shape, mouth structure, tooth, and gum structure are examined, and the results of the examination are taken into consideration to create the appearance that is most natural.

   The first impression always plays a crucial role in everyone’s social or professional life. Many reasons can affect a smile, like injuries, gum diseases, tooth decay, and colorization. Do not worry about your discomforts while smiling, and don’t let your confidence down; Türkiye Dental, in Istanbul, is here with their Smile Design treatment.

   The Smile Design process is an important tool for dentists who want to give their patients the smile of their dreams. If you are interested in achieving a Hollywood smile, consult with your doctor at Türkiye Dental to see if veneers are right for you.

   Hollywood Smile'a sahip olmak için gerçekleştirilen işlemler nelerdir?

   Porselen vener: Diş yüzeylerinin çok hafif aşındırılarak, dişlerin ön kısımlarına uygulanan yaprak porselen kaplamadır. Porselen Vener, çarpık, aralıklı, kırık, küçük ve sarı renk gibi estetik bir görüntüye sahip olmayan dişler için gerçekleştirilen bir uygulamadır. Kısa sürede gerçekleştirilebilen işlemdir ve diş dokusuna en az müdahale bu yöntemde gerçekleştirilir. Bu sayede diş yapısının korunması sağlanmaktadır. Işık geçirme özelliği sayesinde doğal dişlerden ayırt edilmez ve renk değiştirmezler.

   Diş beyazlatma: Güzel bir gülüş için ihtiyaç duyduğumuz en önemli detaylardan biri de beyaz dişlerdir. Diş hekiminiz tarafından belirlenecek yöntemle diş beyazlatma işlemi uygulanabilir. İhtiyaca göre evde ya da diş hekiminizin uygulayacağı işlemlerle diş beyazlatma işlemi de gerçekleştirilir.

   İmplant tedavisi: Diş estetiğini bozan diş kayıpları varsa bunlar implant tedavisiyle giderilebilir.

   Hollywood Smile gülüş tasarımı ile estetik, simetrik ve beyaz dişlere kavuşmanız sağlanır, dişlerinizde ve diş etlerinizde sağlıklı bir görünüm elde edilir. Gülüş tasarımında, doğru bir ağız kapanışı ve yarım ay veya ay şeklinde gülümseme hattıyla daha enerjik ve genç bir görünüm hedeflenir.

   Who is suitable for Hollywood Smile?

   • Those with crowding teeth or pattern disorders,
   • Those with irregular gums,
   • Those with irregular tooth sizes,
   • Those with abnormal staining or discoloration on their teeth,
   • Those who have lost teeth and missing teeth,

   are suitable for smile design treatment. You should consult a dentist for smile design treatment. Smile design treatment is a set of treatments with multiple stages and procedures that the dentist should plan based on the patient’s condition.

   Dental Care After Hollywood Smile

   After getting hollywood smile turkey treatment, taking care of oral hygiene and dental care provide you use them longer. According to the material used, you should take attention of your oral hygiene and follow the diet rules if dentist recommends

   Sometimes, dentists do pulpectomy on primary or milk teeth. In such cases, the pulp is replaced with resorbable material. This is the recommended course of action for irreversible pulpitis on redicular and coronal pulp as well as primary molars that are abscessed.


   Why Should You Get Hollywood Smile in Turkey?

   Turkey is one of the most popular cities s with extensive know-how in cosmetic dentistry and surgery from dental implant treatment to Hollywood teeth whitening. Besides, having an operation in Turkey is straightforward, secure, and highly affordable. In western European and North American countries, dental products such as veneers, dental implant and crowns are extraordinarily expensive. In Turkey, We can get you products of the same high quality at a far more affordable rate. We also reduce costs by designing products in our own laboratory and minimizing the number of visits required. So why not get your long lasting Hollywood Smile treatment plan and get rid of smile imperfections and dental problems now?

   By the way, if you wonder why you get any dental treatments in Turkey, you can look at  ” Dental Travel Türkiye ”.

   Get In Touch With Us

   +90 850 307 5 307
   Email us
   smile@turkiyedental.com

   Book An Appointment

   Book a visit to TÜRKİYE DENTAL, simply fill out the form below and we will contact you back regarding the intervention you require.

    We Create
    Beautiful Smiles

    Change your smile, change your life!

    Türkiye Dental Treatments Give yourself a makeover | Türkiye Dental I Number One Dental Clinic in Istanbul

    Book Your Visit At
    Türkiye Dental

    Get a free quote from our specialists now! Please type your name and number and you will receive an answer from our experts.

     Your Name

     Phone Number

     Türkiye Dental

     A team of dentists working to ensure you receive the best treatment.

     Accreditations & Certifications
     Social Networks

     Visit Türkiye Dental on these social links and connect with us.

     Copyright 2023 by Türkiye Dental. All rights reserved.

     Copyright 2023 by Türkiye Dental. All rights reserved.