Bilinçli Sedasyon

Bilinçli sedasyon ile diş tedavisi

Bilinçli Sedasyon

Söz konusu diş tedavisi olduğu zaman insanların büyük bir kısmı bu konudan ciddi anlamda korkuyorlar. Çünkü diş tedavileri denildiğinde insanlar bu durumu acı ile özdeşleştiriyorlar. Halbuki meydana gelen gelişmeler ışığında artık en zorlu görünen tedaviler bile tahmin edilenden kısa süre içerisinde üstelik minimum acı ile sonuçlanabiliyor. Özellikle de son dönemlerde bilinçli sedasyon, birçok kişinin duyduğu ancak tam olarak ne anlama geldiğini bilmediği kavramlardan bir tanesi. Genel tabir ile bilinçli sedasyon, kimi ilaçlar ile anestezi uzmanının hastanın bilinci açık pozisyonda ortaya çıkartmış olduğu derin uyku olarak tanımlanabilir. Birçok kişi bu işlemi genel anestezi ile karıştırabilmektedir. Fakat ikisi arasında pek çok fark bulunuyor.

 

Farkların başında ise bilinçli sedasyon işlemi diş hekiminin muayene yaptığı klinikte ya da hastanede rahatlıkla uygulanabilmesi geliyor. İşlem gerçekleştirilirken hasta doktor tarafından ona söylenilen şeyleri yerine getirebilir ve doktoru ile diyalog yaşayabilir. Örneğin doktor hastasına ağzını açmasını söylediği zaman hasta bunu çok rahat bir şekilde yerine getirebilir. İşlem sırasında anestezi uzmanı hastayı monitörize edip tansiyon ve nabız kontrollerini yapacaktır. Bu sayede de her şey etkili şekilde kontrol altına alınmış olur. Bilinçli sedasyon işlemi sırasında hastanın havayolu açıktır, fiziksel uyaranlara uygun tarzda cevap verebilir ve bilincini rahatça baskılayabilir. Öyle ki çocuk hastalar bilinçli sedasyon ardından diş hekimine geldiklerini dahi unutabilirler.

Hasta, bilinçli sedasyon işlemi ile beraber operasyonun ardından kullanılmakta olan ilaçların da etkisi ile ağzında yapılacak olan tedaviyi, ağrıyı ve normalde hoşlanmayacağı tarzdaki sesleri hiçbir şekilde hatırlamayacağı için herhangi bir psikolojik travmanın oluşması da mümkün olmayacaktır. Böyle olunca hasta sonraki diş tedavi seanslarına çok daha kolay bir şekilde gelmiş olur. Bilinçli sedasyon hem erişkinlerde hem de çocuklarda etkili ve güvenlidir. Dozun ayarlaması kiloya göre yapılacağı için gönül rahatlığı ile tercih edilebilecektir. Tek bir seans ile birçok diş tedavisinin yapılması mümkün olacağı için özellikle dişçi korkusu olan ve bundan dolayı da tedavi olmaktan çekinen herkes kısa sürede istemiş olduğu sağlıklı dişlere kavuşur.

Bilinçli Sedasyon Hakkında
Sedasyon Nerede Kullanılır?
Sedasyon Nasıl Uygulanır?
Müdahale Boyunca Anestezi Uzmanı Oluyor mu?
Sedasyonun Etkisi Nasıl Geçer ve Yan Etkisi Var mı?