Diş Taşı Temizliği

diş taşı temizliği nasıl yapılır

Diş Taşı Temizliği

Diş Taşı Temizleme

Diş taşı oluşması diş eti rahatsızlığına,  çürük vb. diş ve diş eti rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Diş taşı temizliği dental olarak oluşabilecek olan problemlerin önüne geçilebilmesi bakımından oldukça önemlidir. Diş taşı temizleme dişlerin ve diş etinin sağlığını koruyabilmesi açısından en etkili yöntem olarak tavsiye edilmektedir. Genel olarak diş temizleme için yapılacak olan uygulamalar her gün en az iki kere dişin fırçalanması ve en az bir defa günlük olarak diş teli kullanılması ile yapılabilmekte ve bu diş temizleme yöntemleri de diş taşı oluşumunu önlemektedir.

Diş Taşı Nasıl Oluşmaktadır?

Diş taşı genel olarak düzenli diş temizleme yöntemlerini uygulamayan kişilerin dişlerinde düzenli olarak biriken bakteri plaklarından oluşmaktadır. Dişlerde oluşan bakteri plakları genel olarak 4 ile 12 saat sonrasında oluşmaya başlamaktadır ki bu durumun önüne geçmek için de günde en az iki kere diş temizleme yapılmalı, yani diş fırçalanmalı ve en az bir kere de diş teli kullanılmalıdır. Diş taşı temizliği diş hekimleri tarafından, genelde diş temizliği yapmayan kişiler için yapılan bir uygulamadır. Bakteri plakları diş üzerinde biriktikten bir süre sonra sertleşmekte ve diş temizleme yapılmazsa da diş taşı oluşumu meydana gelmektedir. Diş taşı oluşumu, bakteri plakları genel olarak kişiden kişiye de farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak diş taşı oluşumu yaşın ilerlemesi ile ve yaşlanmayla birlikte hızla oluşmaktadır. Bu nedenle de diş taşı temizliğine ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak bilinmesi gereken önemli bir nokta diş taşı temizleme uygulamalarının diş hekimi tarafından yapılması gerektiğidir.

Diş Taşı Temizliği Nedir?

Diş taşı temizliği farklı ifadeler ile de bilinmektedir. Tartar temizliği ya da detertraj olarak da ifade edilen diş taşı temizleme dişerin üstünde oluşan ve biriken bakterilerin sertleşmesiyle sarı ya da kahverengi tonlarda oldukça dikkat çeken bir tabakanın temizlenmesi için yapılan bir işlemdir. Öncelikle diş hekimleri tarafından yapılan muayenelerden sonra yapılacak olan diş temizleme diş taşı temizliği mi diş eti rahatsızlığı mı olduğuna karar verdikten sonra yapılması gereken diş taşı temizleme ileri bir düzeydi yapılıp yapılmayacağı konusunda tespitler yapılmaktadır. Sonrasında diş hekimi gerekli olan yöntemi kullanarak diş taşı temizleme çalışmaları yapılmaktadır.

Diş Taşı Temizliği Tedavi Ücreti
Diş Taşı Nasıl Temizlenir?
Diş Taşı Temizleme Fiyatları Nasıldır?
Diş Taşı Nasıl Oluşur?
Evde Diş Taşı Temizlenir mi?